Lancia Tek Modelle 35 bin adet satarken Alfa Romeo tüm modelleriyle 29 bin adet sattı!

Alfa Romeo Satış Rakamları 2019.
Alfa Romeo Satış Rakamları 2019.

Alfa Romeo’nun başı satış rakamlarıyla dertte. FCA grubunun markası Alfa Romeo, yılın ilk yarısında Avrupa’da Tesla Model 3 satışlarının da gerisinde kaldı. Tesla Model 3, 37,476 adetlik satış rakamını yakalarken, Alfa Romeo tüm modelleriyle Avrupa’da sadece 29,059 adetlik satış yapabildi. Bu sorunu aşmanın kısa vadeli çözümü yok gibi gözükse de Avrupa’daki kullanıcıların elektrikli otomobillere ilgilerinin oldukça yüksek olduğunu belirtebiliriz. Alfa Romeo Satış Rakamları 2019.

Araba Dergisi, Araba Testi, Araba Testleri, Araba Sürüşleri, Araba Yorumları, Araba Yenilikleri, Araba Habercisi Dergisi.

youtube.com/msemedya

[irp posts=”8860″ name=”Araba Habercisi Dergisi’nin Kasım Sayısı Test Yıllığı Gibi: 13 Test Birden! Dergiliklerden Okuyabilirsiniz!”]

Satış tablosuna bakarsak Alfa Romeo’nun 6 aylık satışları geçen yılın aynı dönemine göre %42 düştü. Alfa Romeo sadece Tesla’nın tek bir modeliyle değil Lancia Ypsilon ile de karşılaştırıldığında satış rakamlarının vehameti ortaya çıkıyor. Kardeş markası Lancia İtalya’da yılın ilk yarısında 34,693 adetlik Ypsilon model satışı gerçekleştirdi.

Ek olarak Alfa Romeo yılın ilk yarısında Jaguar ve Porsche tarafından geride bırakılırken 27,267 tane araç satabilen Toyota Premium markası olan Lexus, İtalyan markaları için büyük bir tehdit oluşturuyor. Yılın ilk yarısındaki raporlarda Avrupa’daki satış rakamları hiç ümit verici değil, Alfa Romeo’nun teslimatları İtalya’da %56, Fransa’da %66 ve İspanya’da %70 düştü.

Alfa Romeo’nun sedan modeli Guilia ve SUV modeli Stelvio’nun satışları ciddi bir düşüş içinde. Bu iki model 2014 yılında Alfa’nın satışlarının 2018’de 400,000 adetlere ulaşacağını öngören 5 Milyar Euro’luk bir planın baş rolleriydi. Fakat bu gerçekleşmedi. Alfa Romeo’nun kompakt SUV modeli Tonale’nin bu yıl içinde gelmesi durumunda 2021‘ye kadar yeni model gelmeyecek. Bu konuyla ilgili başka bir işaret ise Alfa’nın FCA’nın tanıtımlarında çok nadiren yer alması. FCA’nın finansal sorunlarıyla ilgili olan son üç görüşmede Alfa’ya hiç soru yöneltilmedi. Önceden Sergio Marchionne önderliğinde olan Alfa Romeo, FCA yöneticilerini markanın muhteşem geleceği ve vizyonu hakkında ikna etmeyi başarıyordu. Marchionne’nın geçtiğimiz Temmuz ayındaki vefatından sonra yerini Mike Manley aldı.

Alfa Romeo’nun Türkiye satışlarında ise tablo geçen yıla oranla olumlu gözüküyor. 2018 yılında Alfa Romeo toplam 203 adetlik satış gerçekleştirirken, bu yıl Ekim ayı da dahil olmak üzere 10 aylık süreçte 224 adetlik satış gerçekleştirdi.

Editör Notu: Umut Rallas.

Alfa Romeo yetkilileri ve ‘Alfist’ler kızmasın ama jilet gibi bir İtalyan delikanlısı olan Alfa Romeo’nun bugün bu satış rakamlarında olmasına gerçekten çok üzülüyorum. Doksanlar çocuğu olarak nerede o 156’lar, 159’lar, Aşkı Memnu’da Behlül’ün bile kullandığı Brera’lar, ekonomik Ferrari olan GT’ler, boxer motorlu 146’lar. Şairin dediği gibi tüm güzel modeller birer birer gemilere binip gittiler mi!

Bugün Alfa Romeo’nun ürün gamında Giulietta gibi 10 sene öncesinin tasarımına sahip olmasına rağmen hala şık duran bir hatchback modeli var. 4C ve 4C Spider gibi şimdiden klasik olmuş bir spor otomobili var. Giulia gibi yakışıklı bir sedanı var. Stelvio gibi gerçekten sportif dinamiklere sahip bir SUV’u var. Ama nedense satış yok. Bunun sebebinin ülkemizde vergi diliminden kaynaklanan satış fiyatlarının yüksekliği gibi yorumluyordum. Ancak anavatanı olan Avrupa’da bile satışlar bu kadar düşükse sebeplerini Alfa Romeo’nun kısa sürede bulması ve çözüme kavuşturması gerekir.

Romeo, Giuletta’yı görse Juliet’den vazgeçerdi diyorduk bir zamanlar ama anlaşılan Avrupalılar çoktan vazgeçmiş. Sevgili Alfa Romeo, biz ‘Mecnun’lar olarak Leyla’dan vazgeçmeyiz. Motor seçeneklerini gözden geçir, satış kampanyalarını yeniden yap ve pazarlama stratejini sil baştan tasarla. Bak gör ondan sonra Avrupa satışlarının göz bebeği Türkiye oluyor mu olmuyor mu. Kısacası bitmeyen sevdadır bizde Alfa Romeo. Ama bu şekilde de olmuyor işte. Çay var içersen, yol var gidersen ama fiyatlarını gözden geçirip kampanya yaparsan hem çayını içmeye geliriz hem de alır bir Alfa Romeo yolumuza gideriz:)

Yeni Ford Ranger göründü Mitsubishi Yeni L200 için iddialı kampanyasını açıkladı!

Alfa Romeo Satış Rakamları 2019. Araba Habercisi Dergisi.

Yeni Ford Ranger Çok Önemli Vergi Avantajlarıyla Türkiye’da Satışa Sunuldu! MTV Karı Bile İddialı!