Fahri Trafik Müfettişlerinin Yazdığı Cezalar Haksızsa Nasıl İtiraz Edilir?

Fahri Trafik Müfettişleri, Fahri Trafik Müfettişleri Cezaları, Fahri Trafik Müfettişleri Cezaları itirazı.

Youtube Kanalımız

Trafik cezaları, trafiğin düzenini sağlamak için konulan kurallara uymayanlara kesiliyor. Bu durumun da sonuna kadar destekçisiyiz. Özellikle son dönemde artan Elektronik Denetleme Sistemleri (EDS) sayesinde özellikle hız kontrolü konusunda önemli adımlar atıldı. Sadece trafik denetimleri ve trafik polisleri aracılığıyla değil hem EDS hem de fahri trafik müfettişleri tarafından da kural ihlalleri tespit edilip, ceza kesilebiliyor. Fahri Trafik Müfettişleri Cezaları itirazı.

Fahri Trafik Müfettişleri Cezaları itirazı.

EDS ile tespit edilmiş trafik cezalarında kamera kaydı söz konusu olduğu için itiraz şansı bulunmuyor. Fahri trafik müfettişlerinin kestiği cezalarda ise tamamen kişinin kararıyla ceza kesilebiliyor. Bu durum da bazı tartışmaları beraberinde getiriyor. Şimdi nereden çıktı bu fahri trafik müfettişlerinin kestiği ceza diyorsunuz değil mi? Çünkü çok da haklı bir şekilde yazılmadığını düşündüğüm bir trafik cezası yedim!

Öncelikle gelin trafik cezası yediğim maddeye göz atalım. 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 56. Maddesinde yer alan ‘Önlerinde giden araçları güvenli ve yeterli bir mesafeden izlememek’ maddesi. Peki tarih ne? 30.12.2019. Tam bir yılbaşı hediyesi değil mi! Peki buraya kadar her şey normal gibi gözükse de gelelim ‘itirazım var’ dediğim noktalara. İlk itirazım sürüş tarzımın kesinlikle öndeki araçla takip mesafemi her zaman koruyacak şekilde olması. Çünkü şunu çok iyi biliyorum ki, takip mesafeniz doğru olmadığı zaman sizi kurtaracak bir reflekse hiç kimse sahip değil. Arabamda çarpışma önleyici sistem olmadığından otomatik frenleme yapmaması da cabası. Buna bir de arkadan vuranın her zaman 8’de 8 suçlu olacağı eklenince hiç almayacağım risktir, öndekiyle takip mesafemi azaltmak! Ayrıca ehliyetim kontrol edildiğinde “sayfası temiz” lerden biri olduğumu da görmek mümkün.

Peki, gelelim asıl itirazıma. Cezanın kesildiği yer, Yeni İstanbul Havalimanı’na giden yol. Bilmeyenler için hatırlatmakta fayda var, 3 şerit gidiş, 3 şerit geliş neredeyse otoyol diyebileceğimiz bir çevreyolu. Eğer bir protokol geçişi veya trafik kazası yoksa neredeyse hiçbir saatte trafik olmayan bir yoldan bahsediyoruz. Ayrıca yine bu yolda EDS ile hız denetleme sistemi olduğu için 90 km/s üzerine çıkmak da mümkün değil. Tüm bu verilerin ışığında gelelim benim teorime. Yıl sonu, havalimanı yolu ve tabi bir de 26 plakalı bir araç İstanbul’da. Nasılsa havalimanından dönüyordur, e yılsonu da geldi ceza kotamızı doldurmak lazım diyerek,  fahri trafik müfettişimiz basmış cezayı. Elbette ispatlayamayacağım ve kendimi bildiğim için bu benim teorim. Cezanın miktarı lafı bile edilmeyecek düzeyde olsa da cezanın haksızlığı yüzünden sevgilerimi sunuyorum.

Haksız Bir Ceza Yediyseniz Nasıl İtiraz Edersiniz?

Özellikle fahri trafik müfettişlerinin yazdığı cezalar maalesef suistimale açık olabiliyor. Forumlarda daha önce başına gelenlerin yazdıkları ne yazık ki beni çok etkiledi. Ancak çözümü oldukça basit. Öncelikle süresini geçirmeden cezayı ödemeniz gerekiyor. Sonrasında Google üzerinden ufak bir araştırmayla şikayet dilekçesini hazırlayıp en yakın adliyeden şikayet başvurusunda bulunuyorsunuz. En çok merak edilen ise açılan davada eğer sonuç aleyhinize çıkarsa avukatlık ücretinin size ödetileceği konusu oluyor. Bu konuda da endişeye gerek yok gibi. Çünkü şikayet dilekçesi olduğu için herhangi bir avukatlık ücreti söz konusu olmuyor. İyi haberi en sona sakladım. Çoğunlukla kanıtlanamadığı için şikayetiniz olumlu sonuçlanıyor ve ceza bedelini iade alabiliyorsunuz. Aslında oldukça güzel bir şekilde işlemesi gereken fahri trafik müfettişliği maalesef son yıllarda oluşturulan ‘şu kadar ceza yazmanız lazım’ baskısı yüzünden haksızlıklara neden oluyor diye düşünüyorum. Aynı ceza yazma baskısı trafik çekicilerinin üzerinde olduğu için ne yazık ki kötü olaylara şahit olabiliyoruz. Trafik çekicileriyle ilgili yazıya ulaşmak için tıklayınız.