Yeni VW Passat Testi! Hiç okumadıklarınızla.

Yeni Volkswagen Passat Test Yorumları.
Yeni Volkswagen Passat Test Yorumları.

Yeni Volkswagen Passat Test Yorumları, Yeni VW Passat Testi, Yeni Passat Test Yorumları, Yeni Passat sürüş özellikleri, Yeni Volkswagen Passat Test Sürüşü. Türkiye bir sedan cenneti. Bu sedan modellerin içerisinde de öyle bir model var ki, yeri bambaşka. Hem statü simgesi hem de kullanım kolaylığı abidesi. Alırken fazladan ödediğini satarken kazandıran, yoldayken konforu sonuna kadar yaşatan ve yıllar geçtikçe yaşlanmak yerine olgunlaşan bir model. 18. Yüzyıl süvarilerinin atı varsa, modern dünya insanlarının da Pass’at’ı var 🙂 İşte hiç okumadıklarınızla Yeni Volkswagen Passat testi. Yeni Volkswagen Passat Test Yorumları.

Araba Habercisi Dergisi, Araba Testleri, Araç Testleri, Otomobil Testleri.

youtube.com/msemedya

Passat’ı teslim almaya giderken bir önceki nesil Passat’ı kısa bir yolculukta kullandığım için açıkçası ön yargılıydım. ‘Piyasa arabası’ diye tabir edebileceğimiz modellerden biri olduğunu düşündüğüm için heyecan uyandırmıyordu. Tabi bir de Volkswagen’in kendini premium markalarla bir tutma cüretkarlığını da antipatik bulduğumu eklemeyelim. Tüm bu duygular içerisinde Passat’ın anahtarını alıp içine oturduğumda Einstein aklıma geldi. Benim ön yargılarımın parçalanmasını görseydi, ön yargıların atomu parçalamaktan daha da kolay olabileceğine sevinirdi rahmetli. Dış tasarımını gördüğümde kırılmak yerine haklı çıkmanın gururunu yaşayan ön yargılarım, içine oturup da biraz vakit geçirince saklanacak yer aramışlardı. Haydi şimdi gelin teknik detaylara boğulmadan, bildiklerinizi size tekrar anlatmadan, tamamen hissettiklerimi size aktarayım.

Yeni Volkswagen Passat Test Sürüşü.

208 mi? Corsa mı? Yaris mi? Clio mu?

Yeni Volkswagen Passat Dış Tasarım.

Öncelikle Yeni Volkswagen Passat dış tasarımında sürprize yer vermeden küçük dokunuşlarla büyük etkiler yaratmaya çalışsa da önceki nesil kullanıcılarının yüzünü asmalarına sebep olmadan yeni sahipleri için de tebessüm yaratmayı başaracak bir makyaj operasyonu geçirmiş. Ön yüzünde değişen tampon tasarımı ve arka tarafta ortada yer alan kocaman Passat yazısı ile çizgilerini tamamen korumuş. Tasarımsal olarak bu kadar aynı olması maalesef eksi bir puan yazmama sebep oluyor.

Tüm özellikleriyle Mitsubishi L200 Crawler.

Yeni Volkswagen Passat İç Mekan.

İç mekanda ise en dolu modeli test ediyor olmamız sebebiyle tamamen dijital bir kokpit ve 10,25 inçlik multimedya ekranıyla ‘ben, bugünün teknolojisine sahibim’ diyor. Ancak premium hissi yaşamanızı en çok sağlayan detaylardan biri de opsiyonel olarak tercih edilebilen deri döşemeler, siyah tavan detayı ve kesinlikle yenilenen direksiyon. Bir direksiyon bu kadar mı tanıdık hissettirir kendini. Alışma süreci diye bir şey yok. Hemen yola çıkmak istiyorsunuz. Üzerindeki tuşların hissi çok güzel. Kullanılan deri ve direksiyon kalınlığı oldukça ideal. Bir direksiyon nasıl olur? İşte tam da böyle olur! Orta konsolda bir önceki nesillerde yer alan saatin yerine gelen Passat yazısı ise maalesef bizi üzdü. Neden böyle güzel bir detay kaldırdılar anlamak mümkün değil.

Bu Arteon dinamikliği ve konforu birleştirdi

Yeni Volkswagen Passat Motor Seçeneği.

Gelelim en zevkli bölüme. Gaz pedalıyla sonsuz ilişkimize. Test ettiğimiz modelde bulunan 2.0 litrelik dizel makine 240 beygir güç ve 500 Nm tork üretiyor. Böyle bir güce sahip olup bir de bunu Volkswagen’in 4MOTION dört çeker sistemiyle yola aktarınca aman sabahlar olmasın yollar bitmesin diyorsunuz. 0-100 km/s hızlanmasını 6.1 saniyede tamamlıyor. Son hızı ise 240 km/s olarak sınırlandırılmış. 2.0 litrelik dizel bir motor olmasına rağmen bildiğimiz dizel sesinin aksine oldukça güzel bir homurtuya sahip. Gaza bastıkça basasınız geliyor ve özellikle uzun yolda yol hiç bitmesin istiyorsunuz. Son derece canlı olan bu motora %110 ÖTV koyanın, o ÖTV’ye bir de %18 KDV koyanın kulaklarında bu güzel motorun homurtusu çınlasın istiyorsunuz.

Makyajlı Opel Astra’nın motor seçenekleri neler?

Yeni Volkswagen Passat Yol Tutuş ve Konfor Özellikleri.

Passat’ımız oldukça güçlü ve yollara dört çeker sistemiyle neredeyse tren rayındaymış gibi yapışıyor. Düz yol da neymiş ver bana virajlı yolları da gör o zaman eğlenceyi diyor. Sözünü ikiletmeden kendimizi dağ yollarında buluyoruz. Viraja girmeden frene basıyorum. Passat bana dik dik bakıyor. Yapma bana bunu diyor resmen bozuluyor. Tamam diyorum, bir sonraki virajda ayağımı gazdan çekip giriyorum. Bakıyorum hala dik dik bakıyor. Peki diyorum bunu sen istedin. Virajdayken bile ayağımı gazdan çekmiyorum. Bakıyorum hem benim hem de Passat’ın yüzü gülüyor.

Yeni Volkswagen Passat’ı Sevdik Mi?

Şimdi diyeceksiniz ki, tamam anladık Passat hayranısın! Yok inanın gerçekten değilim. Hatta çok satıldığı için bu kadar 2. El değerinin yüksek olmasına gıcık olanlardanım. Peki o zaman masal kısmını geç de gerçeklerle yüzleştir bizi derseniz, işte o zaman haklısınız. Çünkü 2.0 litrelik dizel motor o kadar yakışmış ki Passat’a, gerçekten ‘fairy tale’ diyebileceğimiz bir peri masalı gibiydi. Şimdi gelelim gerçeklere.

İşte tüm detaylarıyla 2020 Kia XCeed

Yeni Volkswagen Passat %99,9 oranında 1.5 TSI 150 beygirlik benzinli ve 1.6 TDI 120 beygirlik dizel motorla satılacak. Bahsettiğim sürüş zevki bu motorlarda bu kadar olmayacak, orası kesin. Ancak Passat’ın öyle bir ses yalıtımı ve konforu var ki, inanın gazlamak aklınıza bile gelmeyebilir. Hiçbir detayında sürprizle karşılaşmayacaksınız. Yıllar sonra gördüğünüz bir dostunuzla kaldığınız yerden devam eder gibi Passat’a bindiğiniz gün onu ezberleyeceksiniz. Tatile mi çıkacaksınız? Passat’ın devasa bagajı sayesinde bırakın ailenizin valizlerini memleketten çuvalla limon bile getirebilirsiniz. (Tarsus’un limonu meşhurdur:) Uzun yolculuklar gözünüzü mü korkutuyor? Hiç merak etmeyin 1.000 kilometrelik yola gitmek için can atacaksınız. Kısacası Passat size bu fiyat seviyelerinde D segmentinde bir araca göre beklediğinizden fazlasını her zaman verecek. Ama bunu yaparken de sizi hiç heyecanlandırmadan yapacak.

Yeni Volkswagen Passat’a Puanımız Kaç Oldu?

Yani Passat bir aşk mı? Hayır kesinlikle değil. Ama kesinlikle sevdik, sevdalandık. Ayrılık da sevdaya dahil dediğiniz anda da Passat size alırken rakiplerinden fazla ödediğiniz ücreti 2. El değeriyle kesinlikle iade eder. Bu yüzden Passat kesinlikle başarılı bir model ve yaptığım testte de benden 10 üzerinden 8,5 aldı. Puanı kırdığım noktalar heyecan uyandırmayan tasarım detayları ve özellikle alt donanımlarda ciddi eksiklikleri. Giriş paketinde hız sabitleme yok. En üst donanımda kör nokta uyarı sistemi, şerit takip sistemi gibi artık alıştığımız donanımlar yok. Benim mantıklı tercihimi soracak olursanız da 1.5 TSI 150 beygirlik Business paket derim. Bu arada test aracımızın rengi olan ve makyajla birlikte renk seçeneklerine eklenen ‘Okyanus Mavisi’ rengine de bayıldığımı belirtmek isterim. Kısacası Passat sadece ‘tok kapı sesi’nden ibaret değilmiş, ‘tok’ bir altyapıya da sahipmiş. .