Sıfır kilometre araba fiyatları ucuzluyor mu? Otomotiv sektörü ÖTV matrah düzenlemesi bekliyor!

2021 Araba fiyatları ucuzluyor mu?
2021 Araba fiyatları ucuzluyor mu?

Sıfır kilometre araba fiyatları ucuzluyor mu? Otomotiv sektörü ÖTV matrah düzenlemesi bekliyor! 2021 Araba fiyatları ucuzluyor mu?

Instagram Hesabım

Bugün gazetelerde sıfır kilometre otomobil fiyatlarında ÖTV matrah düzenlemesi beklentisi ile ilgili haberler çıktı. Döviz kurundaki yükselişin ardından yüzde 50 ÖTV oranına giren sıfır kilometre araç sayısı çok azaldı. Durum böyle olunca yerli üretim araçların da desteklenmesi için otomotiv sektöründe ÖTV oranlarında matrah düzenlenme beklentisi arttı. Bilindiği gibi yüzde 50 ÖTV dilimini vergisiz fiyatları 85 bin ile 130 bin TL arasında olan araçlar giriyor. Euro kurunun yükselmesi sonrası bu bölümde yer alan araçların sayısı çok azaldı. Durum böyle olunca vergisiz fiyatı 130 bin TL’nin üzerinde olan araçlar yüzde 80 ÖTV dilimine girdi.

Yüzde 50 ÖTV dilimine giren vergisiz fiyatı 130 bin TL olan araçlar Türkiye’de 230 bin TL’ye satılıyor. Vergisiz satış fiyatı 130.001 TL olan araçlarsa yüzde 80 ÖTV dilimine girerek fiyatı 280 bin TL oluyor. Yani vergisiz fiyattaki bir kuruşluk bir fark bile aracın satış fiyatının 50 bin TL artmasına neden oluyor.

Bugün gazetelere özellikle Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel tarafından yapılan açıklamalar yansıdı. Berkel, yüzde 50 ÖTV dilimine giren matrahın yükseltilmesi için taleplerini ilettiklerini dile getirdi. Berkel gazetelere, “çok kısa bir süre içerisinde matrah dilimlerinde yeni bir düzenleme olmasını bekliyoruz” açıklamasını yaptı. ÖTV matrah düzenlemesiyle birlikte 130 bin TL olan vergisiz araç fiyatı limitinin 145 bin TL’ye yükseltilmesi beklentisi var. Bu gerçekleşirse sıfır kilometre araç fiyatlarında 280 bin TL’den 230 bin TL’nin altına inecek araçların sayısı bir hayli fazla olacaktır.

Bu konuda en önemli not şu: Henüz ÖTV matrahında bir düzenlemeyle ilgili resmi gelişme bulunmuyor.

Milyon TV’de yayınlanan Otomobil Habercisi ile pazar günleri saat 13.00’te evlerinize konuk oluyoruz!

Araba Habercisi Dergisi’nin Temmuz 2021 sayısı çıktı. 1992 yılından beri otomotiv gazetecisi olan Murat Tosun’un yönetiminde hazırlanan dergi nerelerden okunabiliyor?

Araba Habercisi Temmuz 2021 Sayısını Nerelerden Okurum?

Araba Habercisi Dergisi 30. sayısıyla karşınızda. Araba Dergileri arasında 30. sayısına ulaşan Araba Habercisi Dergisi’ni nerelerde okuyabilirsiniz. Google Play ya da App Store’dan Turkcell Dergilik uygulamasını indirerek okuyabilirsiniz. Ben uygulama indirmek istemiyorum diyorsanız Turkcell Dergilik web sitesi üzerinden de okuyabilirsiniz.

Araba Habercisi Dergisi’ni Türk Telekom üzerinden okumak isteyenlerse Türk Telekom e dergi uygulamasını indirerek okuyabilir. Türk Telekom e dergi uygulaması hem App Store hem de Google Play üzerinden indirilebiliyor.

Araba Habercisi Dergisi Temmuz 2021 sayısı ayrıca diğer tüm sayılarıyla birlikte Dijital basın dergilikte. 

2021 Araba fiyatları ucuzluyor mu?

2021 Araba fiyatları ucuzluyor mu?

2021 Araba fiyatları ucuzluyor mu?