ÇİNLİ MARKALAR ZAM YAPMAYACAK? Yüzde 40 ek vergi zammını yapmamak için bu yolu buldular!

çinli markalar zam yapacak mı?
çinli markalar zam yapacak mı?

ÇİNLİ MARKALAR ZAM YAPMAYACAK? Yüzde 40 ek vergi zammını yapmamak için bu yolu buldular! çinli markalar zam yapacak mı?

YOK ARTIK FORD! HAZİRANA DAMGA VURAN KAMPANYA!

Çin’den ithal edilecek araçlara yüzde 40 ek vergi geldi. Daha önce bu uygulama elektrikli araçlar için yapılıyordu. Şimdi tüm motor seçeneklerini kapsayacak şekilde değiştirildi. İyi ama bundan sonra ne olacak? Bundan en çok etkilenecek markalar Chery, MG, BYD gibi markalar olacak. Türkiye’de önemli satış rakamlarına ulaşan markalar için zor günler başlıyor. Elbette Çin’den gelen araçların ek vergi döneminde ne yapacağı en çok merak edilen konu. Hesaplamalara göre 8 Temmuz Çinli otomobil fiyat listelerinde yüzde 36 oranında bir zam bekleniyor. Ancak Çinli markalar daha önce de yazdığım gibi bu zamdan etkilenmemek için haberin devamında okuyacağınız yolu seçmiş görünüyor.

Çin’den gelen araçlara ek vergi kararı açıklandı ama uygulamaya başlanması için 30 gün süre verildi. Bu 30 günlük süre markaların 2024 planlamaları için çok önemli olacak. Hepimizin bildiği gibi Türkiye’de hala ek vergiden etkilenmeyen Çinli elektrikli araçlar satılabiliyor. Çünkü elektrikli araçlar için alınan ek vergi kararından önce Türkiye’ye getirilmişlerdi. Büyük olasılıkla markalar 30 günlük süre içinde getirebildikleri kadar aracı Türkiye’ye getirmeyi deneyecek. Ayda 5-6 bin adet satan Chery’nin yılın kalan 6 ayı için önemli bir stok yapma çabası içinde olacağını tahmin etmek güç değil. Aynı şekilde MG ve BYD gibi markalar da bu konuda elini çabuk tutacaktır.

Ancak ek vergi geldi diyerek ek vergiden etkilenmeyen araçların fiyatını da yükseltmeye kalkarlarsa Çinli tüm markaların satış rakamları bıçak gibi kesilecek. Bu nedenle zam yapmayacaklarını düşünüyorum. Elbette bu bir düşünce. Dediğim gibi zam yaparlarsa rekabet farklı markalarda bildik araç almayı daha uygun kılacak, satışları bıçak gibi kesilecektir. Neyse, tüm bunların ne olacağını görmek için 7-8 gün kaldı! Ama piyasada bu yolu buldukları ve getirebildikleri kadar araç getirmeye çalıştıkları konuşuluyor.

İkinci el otomobil pazarıyla ilgili tüm gerçekler resmi rakamlarla açıklandı! Bayramda bile hareket olmadı!

çinli markalar zam yapacak mı?

çinli markalar zam yapacak mı?

çinli markalar zam yapacak mı?

Youtube Murat Tosun