Bugatti Chiron 490,484 km/s Hızı Michelin Pilot Sport Cup 2 Lastiklerle Aştı!

Bugatti Chiron Michelin İle Hız Rekoru Kırdı
Bugatti Chiron Michelin İle Hız Rekoru Kırdı

Michelin’in Pilot Sport Cup 2 lastiklerine sahip olan Bugatti Chiron, 490,484 km/sa hızı aşarak dünyada bu sınırı aşan ilk otomobil unvanını kazandı. Bugatti Chiron Michelin İle Hız Rekoru Kırdı.

Araba Testleri, Otomobil Testleri, Araba Habercisi Dergisi.

youtube.com/msemedya

Bugatti test sürücüsü Andy Wallace tarafından gerçekleştirilen rekor sürüşte MICHELIN Pilot Sport Cup 2 lastiklerin üzerinde, sadece Bugatti’de kullanılabileceklerini gösteren ‘BG’ işareti bulunuyor. Lastiklerin yolda kullanımı da tamamen yasal. Lastiklerdeki tek fark ise, rekortmen Chiron’da kullanılan lastiklerin dış kuşaklarının çok yüksek hızlarda dayanmak zorunda oldukları 5.300 g kuvvete göre güçlendirilmiş olmaları olarak öne çıkıyor.

Michelin ve Bugatti mühendisleri geliştirdi!

Bu sıra dışı araç için, Michelin ve Bugatti mühendisleri lastiklerin ve şasinin ortak geliştirilmesi sürecinde işbirliği yaptı. En iyi üretim tekniklerinin kullanıldığı lastiklerle otomobilin eş zamanlı geliştirilmesi sayesinde, Bugatti Chiron’un lastik performansı optimum seviyelere ulaştı.
Bugatti Chiron için özellikle tasarlanan Pilot Sport Cup 2 lastiklerin geliştirilmesi esnasında, Michelin Fransa’nın Ladoux şehrindeki Teknoloji Merkezini ve ABD, Charlotte SC’deki tesisini kullandı. Bu tesislerde lastikler üzerinde en aşırı testlerin yürütülebilmesi için özel makineler çalıştırıldı. Bugatti Chiron’un erişebildiği aşırı hızlarda lastikleri test etmek için Michelin, Space Shuttle’a takılan lastikleri test etmek için tasarlanan ve 510 km/saate kadar test gerçekleştirebilen bir test makinesi kullandı.

Chiron için tek orijinal ekipman lastiği!

Michelin Lastik Tasarım Lideri Pierre Chandezon, “Michelin olarak bu rekorun asli bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Bu rekor, bizimle Bugatti arasında neredeyse 20 yıla dayanan ilişkinin bir meyvesi. Bu süre zarfında kurulan güven duygusu sayesinde, Michelin’in Chiron için tek orijinal ekipman lastiğini geliştirmesine olanak sağladı’’ diye konuştu.

Sıra dışı hız kapasitesi ve yüksek güvenlik seviyelerine ek olarak, MICHELIN Pilot Sport Cup 2 lastikler otomobilin yollardaki konforuna da katkıda bulunarak Bugatti Chiron sahiplerinin bu prestijli süper otomobilin keyfini her sürüş koşulunda çıkarmalarını sağlıyor.

Bugatti Chiron Michelin İle Hız Rekoru Kırdı. Araba Habercisi Dergisi.

Yeni Golf İle Başlıyor! İşte Volkswagen Modellerinin Yeni Kokpiti ve Kamuflajlı Golf!

[irp posts=”7247″ name=”Araba Habercisi Dergisi Eylül Sayısı Çıktı! Dergiliklerden Okuyabilir Abone Olabilirsiniz!”]