Doğum Gününe Özel Bir Seri Gelecek Olan Skoda Octavia 60 Yaşına Kadar Kaç Tane Sattı!

Skoda Octavia 60 Yaşında

Skoda Octavia 60. Yılını Kutluyor. Açıklanan bilgilere göre doğum günü için özel bir seri de hazırlanıyor. Skoda Octavia 60 Yaşında

Araba Dergileri, Otomobil Dergileri, Skoda Haberleri, Skoda Octavia Yorumları ile ilgili detaylar haberde.

Araba Habercisi Dergisi

youtube.com/msemedya

Skoda’da Markanın Kalbi konumunda yer alan Octavia, 60 yaşına bastı. İlk kez 1959 tarihinde üretilen Skoda Octavia, günümüzde de markayı başarılı bir şekilde temsil etmeye devam ediyor.

Skoda’nın en çok satan modeli olan Octavia

Markanın en çok satan modeli olan Octavia, konforlu sürüşü, geniş iç hacmi, dayanıklılığı ve verimli motorlarıyla ailelerden, filo şirketlerine kadar herkesin favorisi olmaya devam ediyor. Aynı zamanda RS modeliyle birlikte genç ve tutkulu sürücülerin de tercihi olarak öne çıkıyor.

Latince “sekizinci“ anlamına gelen Octavia, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra markanın ürettiği 8. model olmasıyla bu ismi almıştı. Skoda’nın ana fabrikası Mlada Boleslav’da 1959 yılında banttan inen ilk Octavia, 40 HP güç üreten dört silindirli 1.1 litrelik motora sahip, arkadan itişli bir modeldi.

Skoda 1959 yılından bu yana 6.5 milyon Octavia Sattı

Akıcı ve çekici tasarımının yanı sıra etkileyici bir sürüş karakteriyle beğeni toplamıştı. Kısa bir süre sonra ise 45 HP üreten Octavia Super’i tanıtan Skoda, 1960 Cenevre Otomobil Fuarı’nda ise sportif 50 HP‘lik Skoda Octavia Touring Sport’u sergiledi. Ardından bu otomobil, yarışlara da katılarak ünlü Monte Carlo Rallisi’nde arka arkaya üç yıl zafer elde etti. Octavia Combi de, 1960 yılında tanıtılan modeller arasındaydı ve yenilikçi iki parçalı bagaj kapağıyla yüksek pratiklik sağlıyordu.

Modern dönemin ilk jenerasyon Octavia modeli ise, 1992 yılında tanıtıldı. Octavia’nın başarısı ikinci jenerasyon modelle iyice öne çıkarken, üçüncü jenerasyon Octavia 2014 yılından itibaren satışa sunuldu. 2017 yılında tamamen yenilenen mevcut Octavia, 2.5 milyon adetten fazla satış elde etti.

Skoda, 1959 yılından bu yana ise 6.5 milyondan Octavia satışı gerçekleşti. Birçok pazarda uzun zamandır satılan Octavia, Mlada Boleslav’ın yanı sıra Çin, Hindistan, Kazakistan ve Cezayir’de üretiliyor.

[irp posts=”3002″ name=”Araba Habercisi Dergisi Mart 2019 Sayısı Çıktı Dergiliklerden Okuyabilir Abone Olabilirsiniz”]

Skoda Octavia 60 Yaşında

Araba Habercisi Murat Tosun

Youtube MSE Medya Kanalında Murat Tosun Elektrikli Araba Testi Yayınlandı

Skoda Octavia 60 Yaşında, Skoda Octavia Tarihi, Skoda Octavia Tarihçe, Skoda Octavia Kaç Tane Sattı, İlk Skoda Octavia, Kullanılmış Octavia, Araba Habercisi Dergisi, Araba Haberleri, Otomobil Haberleri

Skoda Octavia 60 Yaşında, Skoda Octavia Tarihi, Skoda Octavia Tarihçe, Skoda Octavia Kaç Tane Sattı, İlk Skoda Octavia, Kullanılmış Octavia, Araba Habercisi Dergisi, Araba Haberleri, Otomobil Haberleri
Skoda Octavia 60 Yaşında

Youtube Murat Tosun