Dizel Araba Satışlarında Sona Mı Gelindi? Açıklanan Satış Rakamları Bunu Gösteriyor!

Dizel Araba Satış Rakamları

Dizel Araba Satışında Sona Mı Gelindi? Açıklanan Satış Rakamları Bunu Gösteriyor! Dizel Araba Satış Rakamları

Araba Dergisi, Araba Dergileri, Otomobil Dergileri, Araba Testleri, Araba Sürüşleri, Araba Yorumları

Araba Habercisi Dergisi

youtube.com/msemedya

Dizel motor seçeneğinin geleceği ile ilgili son bir yıldır çok önemli haberler karşıma çıkıyor. Firmaların dizel motoru rafa kaldırmaya başladığı günümüzde açıklanan satış rakamları da bu motor seçeneğinin çok fazla ömrünün kalmadığının ispatı.

[irp posts=”4567″ name=”Araba Habercisi Dergisi Mayıs 2019 Sayısı Turkcell Dergilik’te İndirme Linki Haberde!”]

JATO Tarafından açıklanan satış rakamlarına baktığım zaman dizel motorlu araba seçeneklerinin çok önemli bir satış düşüşü yaşadığını görüyorum. Öyle ki 2011 yılında yüzde 54 pazar payı olan dizel motorlu araçların pazar payı 2019 yılında yüzde 33’e gerilemiş durumda. Yani 2011 yılından günümüze kadar yüzde 21 pazar payı kaybetmişler.

Elbette bu durum yıl 2019 olduğunda keskin bir düşüşle gerçekleşmemiş. 2016 yılında satış payları yüzde 49, 2017 yılında yüzde 46, 2018 yılındaysa yüzde 38’e gerilemiş.

Sizler de JATO’nun açıkladığı tablodan dizel araba satış rakamlarının nasıl bir grafik izlediğini görebilirsiniz.

Fotoğrafı büyütmek için üzerine tıklayın.

Jato Dizel Araba Satış Rakamları
Jato Dizel Araba Satış Rakamları

[irp posts=”2990″ name=”Volvo XC40 D4 AWD 1 Kadın 1 Erkek Testi Youtube MSE Medya Kanalında Yayında”]

Dizel Araba Satış Rakamları

Araba Habercisi Dergisi

 

Artık Euro 4 Motorlu Dizellerin Trafiğe Çıkışı Almanya’nın Stuttgart Kentinde YASAK!

Artık Euro 5 normu altında kalan dizel motorlara sahip olan araçlar şehre giremeyecek. Kentteki hava kirliliğinin üst seviyede olması, bu kararın alınmasında en önemli etken. Şehir içi toplu taşıma ücretleri de düşürülerek, halk toplu taşımaya teşvik edilecek.

Yapılan açıklamalarda bu yasak, şehirde ikamet eden araba sahipleri için geçerli olacak. Şehir dışından gelen araçlar için geçerli olmayacak olan uygulama, arabasını seven ve değiştirmek istemeyenler için ikametlerini başka şehirlere aldırmasına sebep olabileceği de endişeler arasında. Ancak çevre duyarlılığı ve kentteki hava kirliliğinin azaltılması yönünde alınmış bu karar oldukça olumlu.

Euro 5 dizel motorların durumu şimdilik belirsiz olsa da, 2020 yılından itibaren bu motorların da yasaklanacağına kesin gözüyle bakılıyor. Hatta 2021 yılından itibaren şehir içine araç girişinin tamamen yasaklanması da söz konusu.

Youtube Murat Tosun