Elektrikli Audi e-tron IIHS Testlerinden de ‘En Güvenli’ Unvanını Aldı!

Elektrikli Audi etron çarpışma testleri
Elektrikli Audi etron çarpışma testleri

ABD’de yapılan IIHS güvenlik testinde Audi’nin elektrikli crossover modeli e-tron, çarpışma ve diğer güvenlik testlerinde gösterdiği iyi performansla tam puan aldı. Euro NCAP testine oranla çok daha kapsamlı bir test olan IIHS’den aldığı tam notla Audi e-tron güvenilirliğini bir kez daha kanıtlamış oldu. Elektrikli Audi etron çarpışma testleri.

Araba Habercisi Dergisi, Araba Testleri, Araç Testleri, Otomobil Testleri.

youtube.com/msemedya

Audi e-tron, IIHS’den ‘En Güvenli Araç’ unvanını alan ilk araç olarak da tarihe geçti. Üstelik bu ünvanı tam elektrikli olarak alması da önemini bir kat daha artırdı. IIHS tarafından yapılan testlerde, 40 km/s ile yapılan çarpışmada Audi e-tron’un çarpışmadaki hızının ortalama 20 km/s olduğu belirtildi.

Audi e-tron’da bulunan aktif güvenlik sistemlerinden yaya ve bisikletli koruma sisteminde ise önde yer alan radar kamera sayesinde yavaşlama ve durma işlemi gerçekleşiyor. 85 km/s hıza kadar hem yaya hem de bisikletlileri algılayan sistem, otomatik olarak yavaşlıyor. 40 km/s hızın altındaki hızlarda ise tamamen durabiliyor.

IIHS’nin Top Safety Pick ödülü için bir başka aday ise Tesla Model 3. Gerek IIHS gerekse Tesla tarafından net bir açıklama yapılmamış olsa da, IIHS’nin testlere devam ettiği biliniyor. 2019 yılı için aday gösterilen otonom Model 3, elektrikli bir model olan Tesla Model 3 kadar ilgi çekmiyor. IIHS’nin Tesla Model 3’ün güvenlik testlerinin devam ettiğini, önümüzdeki ay içerisinde de testlerin tamamlanacağı belirtiliyor.

Elektrikli Audi etron çarpışma testleri. Araba Habercisi Dergisi.

[irp posts=”7864″ name=”Araba Habercisi Dergisi Ekim Sayısı Çıktı! Teknoloji Dergisi GoToTechno Hediyeli!”]

Araba Habercisi Dergisi ve GoToTechno Dergisi’ni Okuyabileceğiniz Linkler Haberde!

Küçük Sınıfın En Aerodinamik Modeli Yeni Opel Corsa Olacak İddiası Var!

Yeni Opel Corsa’nın tasarımında mümkün olduğunca yumuşak hatlarla geliştirilen aerodinamik özellikleri aktif hava perdesi ve arka tavanda yer alan spoiler destekliyor. Corsa, ön alan olarak önceki modele göre 2.13 metrekarelik bir azalma ile 0.29 gibi etkileyici bir sürtünme katsayısına sahip. Yakıt tüketimine ve karbon salınımına oldukça olumlu etki yapan aerodinamik özellikler NEDC standartlarına göre de test edildi. Yapılan testlerde önceki nesle oranla %10’luk bir gelişme olduğu belirlendi. Bu sayede de normal sürüşlerde %2, daha hızlı gidilen otoyol sürüşlerinde ise %5’e varan yakıt tasarrufu testler sonucunda onaylandı.

Ayrıca yeni Corsa’da aerodinamik özelliklere yardımcı olarak motorun altından arka aksa kadar uzanan düz bir panel bulunuyor. Bu şekilde de hava akışı araca en az sürtünme ile en arkaya ulaşabiliyor. Yeni Corsa’da yer alan aktif panjur sayesinde de sürtünme en aza indiriliyor. Soğutma havası gerekli olduğunda açılan geri kalan kısımda ise kapalı olan aktif panjur sınıfında ilk kez kullanılan bir özellik olarak da dikkat çekiyor.

Yazının devamını okumak için tıklayın.