Bugüne Kadar Üretilen En Özel Ferrari: P80/C! Bir Kullanıcı İçin 4 Yılda Yapıldı!

Ferrari P80 C Tanıtıldı

İtalyan süper spor otomobil devi Ferrari, bugüne kadar ürettiği en özel modeli P80/C’yi tanıttı. 330 P3/P4 veya 1966 Dino 206 S gibi geçmiş dönem Ferrari efsanelerinden esintiler taşıyan P80/C efsane görünüyor. Ferrari Tasarım Merkezi tarafından 4 yıllık bir çalışmanın sonucunda geliştirilirken, bu özel modeli sipariş eden müşteri, aracın tasarım sürecine de bizzat dahil oldu. Ferrari P80 C Tanıtıldı

Araba Dergisi, Araba Test, Araba Testleri, Araba Sürüşleri, Araba Yorumları, Araba Haberleri

Araba Habercisi Dergisi

youtube.com/msemedya

Flavio Manzoni yönetimindeki Ferrari Tasarım Merkezi’nin mühendislik ve aerodinamik ekibi, markanın karakterine ve ruhuna uygun ancak tamamen özgün yeni bir “Hero Car” yaratmak için müşterisiyle beraber çalışarak sıra dışı bir modele imza attı. Ferrari’nin özel projesi P80/C, bir ‘Şahlanan At’ tutkununun 330 P3/P4 veya 1966 Dino 206 S gibi ikonik modellerinden esinlenilen ancak onlara benzemeyecek modern bir spor prototip talebi üzerine 488 GT3 modeli baz alınarak geliştirildi. Marka, 4 yıl süren geliştirme sürecinin ardından, özel yapım pist otomobili P80/C’nin yüzünü gösterdi.

Bu Cabrio 0-100 km/s hızlanmasını 2.8 saniyede tamamlıyor 341 km/s hıza ulaşıyor!

Ferrari tarihinin en uzun özel yapım süreci

Ferrari Tasarım Merkezi’nin Ferrari P80/C’yi tasarlarken, ilk hedefi geçmişle abartılı bir bağ kurmayan bir tasarıma hayat vermekti. Ferrari P80/C çarpıcı tasarım detayları bu bakış açısıyla ortaya çıktı. P80/C, müşterisinin isteği doğrultusunda, henüz ilk göz temasında fark edilecek özgün bir tasarımla şekillendirildi. Tamamı karbon fiber gövdenin teknik fonksiyonlara sahip kısımları çıplak kalırken, otomobilin gövdesi parlak Rosso Vero rengine boyandı.

Otomobilin ismi müşterisi tarafından seçildi. Bu da müşterinin Ferrari’nin spor prototip geleneğine olan bağlılığının renge kadar uzandığının en belirgin noktası oldu.

Ferrari P80 C Tanıtıldı
Ferrari P80 C Tanıtıldı
Ferrari P80 C Tanıtıldı
Ferrari P80 C Tanıtıldı

Bu Ferrari Safkan bir pist otomobili

Kokpiti iyice öne alma ve arka tasarımı uzatma imkânı sunduğu için alt yapı olarak 488 GT3 şasisi esas alınarak geliştirilen P80/C, böylece daha agresif ve her an ileriye doğru atılmaya hazır dinamik bir görünüme sahip. Ayrıca aerodinamik optimizasyon ile ön ile arka aksa uygulanan baskıyı eşitlemek ve 488 GT3’ün alt yapısından tam olarak faydalanmak amaçlandı. Aerodinamik verimliliği en üst seviyeye çıkartmak ve arkaya doğru havanın yeniden sıkışmasını sağlamak üzere tavan çizgisinin son noktasına aerodinamik bir profil entegre edildi. Böylece kuyruk ve kanat tarafından oluşturulan yere basma kuvveti güçlendirdi. Aslında bu aerodinamik profil, 2017 yılında Formula 1’de kabul edilen T-kanadından ilham alındı, ancak ön cam ve tavan çizgisi dahil P80/C’nin karoser mimarisine uyarlandı. Otomobilin arka tarafında katamaran tarzı bir geometri ön plana çıkarken, söz konusu burun etkisi hava akışından sorumlu boşluklar ve kanat benzeri alt eklenti ile vurgulandı.

Ferrari P80 C Tanıtıldı

Araba Habercisi Dergisi

Etiketler:, , , , , , , ,

İlginizi çekebilir

Önceki yazı Sonraki yazı
0 shares