Ticaret Bakanlığı otomotiv sektörüyle ilgili yeni bir açıklama yaptı! 2. el ve 0 km’de denetimler sürüyor!

ikinci el otomobil pazarı mart 2024
ikinci el otomobil pazarı mart 2024

Ticaret Bakanlığı ikinci el ve sıfır km otomotiv sektörüyle ilgili yeni bir açıklama yaptı! Denetimler sürüyor!  6 ay 6 bin kilometre olarak bilinen pazarlama ve satış kısıtlamasına ilişkin düzenleme. ikinci el taşıtların sıfır fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlanması. ilan platformlarına, ilan verenlerin kimlik ve iletişim bilgilerini doğrulama. ikinci el otomobil pazarı mart 2024.

GEELY EN SONUNDA GELDİ! Gümbür gümbür geliyorlar!

Öncelikle açıklanan bu bilgileri Ticaret Bakanlığı internet sayfasından aldım. Dileyen herkes yapılan açıklamayı aynı siteden kontrol edebilir.

Fahiş fiyat ve stokçulukla olan mücadelemiz kararlılıkla devam etmekte olup bu alana yönelik denetim faaliyetlerimiz yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Otomotiv sektöründe geçtiğimiz dönem yaşanan tüketici mağduriyetlerini ortadan kaldırmak ve sektörde adil, rekabetçi ve istikrarlı bir piyasa yapısını tesis etmek üzere önemli düzenlemeleri hayata geçirdik. Bu kapsamda; 6 ay 6 bin kilometre olarak bilinen pazarlama ve satış kısıtlamasına ilişkin düzenlemeyi hayata geçirdik ve bu düzenlemeye aykırı satışları noterlikler nezdinde engelledik. Ayrıca, işletmeler için uygulanan bu kısıtlamayı 1 yıl içinde 3’ten fazla satış yapan bireysel satıcıları da kapsayacak şekilde genişlettik.

1 Temmuz 2024 tarihine kadar uzattık

Söz konusu düzenlemenin otomotiv piyasasında, arz ve talebin dengelenmesine yönelik olumlu etkilerini göz önünde bulundurarak, 7 Aralık 2023 tarihinde yapmış olduğumuz yönetmelik değişikliği ile anılan düzenlemenin uygulama süresini 1 Temmuz 2024 tarihine kadar uzattık. Ayrıca, motosiklet piyasasında yaşanan benzer olumsuzlukların ve haksız ticari kazançların önüne geçilmesi ve kamuoyunda oluşan beklentinin karşılanması amacıyla motosikletleri de aynı kapsama aldık. Yine, ikinci el taşıtların sıfır fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlanmasını 1 Temmuz 2024 tarihine kadar yasakladık. Bir başka düzenlememiz ile otomobil yetkili bayilerinin, satıştan kaçınma, liste fiyatının üzerinde fiyat talep etme ve alıcıyı aksesuar almaya veya takasa zorlama gibi vatandaşlarımızın taşıta ulaşmasını zorlaştırıcı faaliyetlerde bulunmasını da menettik.

ÇOK SORULAN TABLOYU HAZIRLADIM! Türkiye’nin 2024 yıl toplamında en çok satan 50 SUV modeli!

Otomotiv sektörüne yönelik bu düzenlemelerimize uymayanlar hakkında ülkemizin dört bir yanında yoğun denetim faaliyetleri yürütüyoruz. Bu denetimlerimiz kapsamında bugüne kadar 2.258 firmayı denetledik ve toplam 688 firmaya 404.741.914 TL idari para cezası uyguladık. Son olarak, yaptığımız düzenlemelerle, gerek otomotiv gerekse emlak sektöründe, ilan platformlarına, ilan verenlerin kimlik ve iletişim bilgilerini doğrulama, bununla birlikte, ilan verme yetkilerinin bulunup bulunmadığını kontrol etme yükümlülüğü getirdik.

Toplam 848.240.387 TL. idari para cezası uygulamış durumdayız

Böylece Ticaret Bakanlığı olarak otomotiv, emlak, haksız fiyat, fiyat etiketi ve diğer iç ticaret mevzuatı kapsamında yürüttüğümüz denetim faaliyetleri neticesinde 2023 ve 2024 yıllarında toplam 848.240.387 TL. idari para cezası uygulamış durumdayız. Ticaret Bakanlığı olarak şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm gayretimizle; başta temel gıda ve ihtiyaç malzemeleri olmakla birlikte vatandaşlarımızın mağdur olabileceği ve piyasa dengesi ile ticari akışın olumsuz etkilenebileceği diğer sektör ve ürünler de takibimiz altında olacaktır. Bu kapsamda, önümüzdeki dönemde de daha iyi işleyen ve daha adil bir tedarik zinciri oluşturulması ile haksız ticari uygulamaların önüne geçilmesine yönelik hedeflerimiz doğrultusunda çalışmaya devam edeceğiz.

MG MART 2024 KAMPANYASI AÇIKLANDI! Kampanyada 0 faiz ve takas desteği birlikte kullanılabiliyor!

ikinci el otomobil pazarı mart 2024.

ikinci el otomobil pazarı mart 2024

ikinci el otomobil pazarı mart 2024.

Araba Habercisi Dergisi BAHAR 2024 sayısında neler var?

En ucuz arabalar elektrikliler olacak!

İşte en çok merak edilen konu: Elektrikli Araç Bataryaları Nedir?

Chery iddialı modelleri Tiggo 8 Pro ve Tiggo 7 Pro için makyajlı olan Avantgarde paketler geldi.

Skoda’nın Türkiye yenilikleri mart ayında Scala ve Kamiq ile başlıyor.

Yenilenen Volkswagen T-Cross modeli Türkiye’de satışa sunuldu.

Çinli SWM markasının Türkiye satışları başlıyor.

BYD planları değiştirdi Türkiye’de hibrit satmaya hazırlanıyor. İşte BYD SEAL U PHEV.

Citroen C5 Aircross kompakt SUV iddiasını bu yeni hibrit ile artırdı!

JAECOO J7 yoldan çıkaracak. Chery’nin alt markası Jaecoo Türkiye’de satışa çıkmak için gün sayıyor.

Lexus LBX yollara çıkmaya hazırlanıyor! En ucuz Lexus olarak satışa sunulacak.

Ralli parkurlarından yollara çıktı! Karşınızda Toyota GR Yaris!

Bahar 2024 sayısında dolu dolu bir dergi için keyifli okumalar dileriz.

ikinci el otomobil pazarı mart 2024.

Youtube Murat Tosun