Mercedes Benz X Class Üretimi Durduruluyor Mu? Yolun Sonuna Mı Geldi!

Mercedes Benz X Class Üretimi Bitiyor
Mercedes Benz X Class Üretimi Bitiyor

Mercedes Benz X Class Üretimi Bitiyor mu? Mercedes-Benz, 2017 yılında Nissan ortaklığıyla geliştirdiği ilk pick-up modeli X Serisi’nde beklediğini bulamadı. Bu yüzden de maliyetleri düşürmeyi hedefliyor. Mercedes Benz X Class Üretimi Bitiyor (mu)!

Araba Habercisi Dergisi, Araba Testleri, Araç Testleri, Otomobil Testleri.

youtube.com/msemedya

Mercedes, hafif ticari araçlarda yükselen pick-up segmentinde yer almak amacıyla X Serisi’ni 2017 yılında satışa sunmuştu. Temelde Nissan Navara ile aynı olan model, Mercedes dokunuşlarıyla daha çekici hale gelmişti. Kullanıcılar tarafından da beğenilen model, Ford Ranger ve Volkswagen Amarok’un olduğu segmentte dişli rakiplere sahip. Fiyat olarak da rakiplerinden yüksek olan X Serisi, satış rakamlarıyla da beklentileri karşılamıyor.

Geçtiğimiz yıl Avrupa, Avustralya ve Güney Afrika’da toplamda sadece 16.700 adet X Serisi satıldı.

Daimler’in Renault-Nissan ile olan işbirliği çerçevesinde üretilen X Serisi, Nissan Navara ve Renault Alaskan ile aynı platformu kullanıyor. İspanya’nın Barcelona kentine Nissan fabrikasında üretiliyor. Şubat ayında, eski Daimler CEO’su Dieter Zetsche, Güney Amerika pazarı için Arjantin’deki Renault-Nissan tesislerinde üretmeyi planladıkları X Serisi’nin üretiminden vazgeçtiklerini açıklamıştı.

[irp posts=”5738″ name=”Araba Habercisi Dergisi’nin Yaz Sayısı Dergiliklerde Linkler Haberde! Teknoloji Dergisi Hediyeli!”]

Araba Habercisi Dergisi ve GoToTechno Dergisi’ni Okuyabileceğiniz Linkler Haberde!

Bu ayın başlarında ise Daimler, dizel araçların karbon emisyonu ve Takata hava yastığı yüzünden araç geri çağırmalarından kaynaklanan sebeplerden dolayı yıl içerisinde dördüncü kez kar tahminlerini düşürmek zorunda kaldı. Bu yüzden de satış rakamları beklentileri karşılamayan modellerde ciddi maliyet çalışmaları yapmayı planlanıyor. Bu modellerin başında da Mercedes X Class geliyor. Tamamen üretimden kaldırılması beklenmese de üretim maliyetlerini düşürmek için ciddi çalışmalar yapılacağı kaçınılmaz bir gerçek olarak öne çıkıyor.

Mercedes Benz X serisi
Mercedes Benz X serisi

Mercedes Benz X Class Üretimi Bitiyor! Araba Habercisi Dergisi.

Yeni Volkswagen Passat iddialı özellikleriyle geliyor.
Mercedes A Serisi Sedan tüm dengeleri bozdu.
Yeni Peugeot 2008 sınıfı gibi küçük kalmaz.
Yerli Malı Yeni Renault Clio Eylül Sonu Satışa sunuluyor.
Sınıfının Lideri Nissan Qashqai 160 beygir oldu.
Ford’un yepyeni ticari araçları Türkiye yollarına çıktı.
Renault Kadjar yenilendi hiç olmadığı kadar iddialı geldi.
1000 beygirlik Ferrari elektriğin gücünü kullanıyor.
Mercedes AMG GTR Roadster nefes kesen olmuş.
Bu kamyon yürüyen bir bilgisayar: Nikola TWO

Youtube Murat Tosun