Sıfır kilometre arabalara dev Euro 7 zammı gelecek! Dizel motorlu 0 km araçlar daha fazla zamlanacak!

Sıfır araçlara zam geliyor Euro 7
Sıfır araçlara zam geliyor Euro 7

2 sene sonra sıfır kilometre arabalara yüzde 10 Euro 7 zammı gelecek! Türkiye’ye daha fazla yansır! Sıfır araçlara zam geliyor Euro 7. Dizel araçlar daha fazla zamlanacak. Benzinli araçlara ne kadar zam gelecek? Dizel araçlara ne kadar zam gelecek?

EN UCUZ SUV YAKINDA GELİYOR

Hep zam haberi yazıyorsun falan demeyin bu bilgileri bilmeniz ve planları ona göre yapmanız gerekiyor. Öncelikle bu tip bir zammı ben işkembeden atarak yazmıyorum.

Dileyen herkes Europe Autonews internet sitesine girerek bu haberleri görebilir.

Öncelikle Temmuz 2025 tarihinden itibaren üretilen her sıfır kilometre otomobilin Euro 7 emisyon normlarına uyum sağlaması gerekiyor. Üreticiler bu kararın iptal edilmesi için ellerinden geleni yapıyor ancak AB emin adımlarla bu hedefe ilerliyor. Üreticiler, elektrikli otomobillere geçiş sırasında zaten milyarlarca Euro harcandığını ve bunun gereksiz olduğunu dile getirerek itiraz ediyor.

ACEA tarafından yapılan bir araştırmaysa Euro 7’ye geçişin otomobil fiyatlarını beklendiğinden çok daha fazla artıracağını ortaya koydu. Araştırma sonucunda dizel motorlu arabalarda maliyetin 2629 Euro, benzin motorlu arabalarda 1862 Euro artacağı tahmin edildi.

Bu hesap Türkiye’de ise daha farklı bir zam anlamına geliyor.

Vergisiz bedeli 30 bin Euro olan bir araba üzerinden hesap yapalım.

Bugün Euro 21,38 TL. 30 bin Euro olan araba x kur x ÖTV x KDV = 1.362.000 TL.

Eğer Euro 7 uygulanır ve sıfır kilometre arabaların maliyeti tahmin edildiği gibi artarsa ne olacağına bakalım.

30 bin Euro olan dizel araba x kur x ÖTV x KDV = 1.481.000 TL.

30 bin Euro olan benzinli araba x kur x ÖTV x KDV = 1.446.000 TL.

Kabaca yaptığım bu hesapla dizellere 119 bin, benzinlilere 84 bin TL Euro 7 zammı gelir. Elbette olası bir kur yükselişi olursa bu zam daha fazla olacaktır.

Fiyatları 600 bin TL’ye kadar ucuzlayan Mercedes EQA ve EQB modellerinin fiyat listeleri resmen yayında!

Araba Habercisi Nisan Mayıs 2023 Sayısını Nerelerden Okurum? Tüm sayıları nerelerden okurum?

Araba Habercisi Dergisi’nin Nisan Mayıs 2023 sayısı çıktı. 1992 yılından beri otomotiv gazetecisi olan Murat Tosun’un yönetiminde hazırlanan dergi nerelerden okunabiliyor? Dergimiz bundan sonra bedava indirerek, okunabiliyor.

Araba Habercisi Dergisi 50. sayısıyla karşınızda. Araba Dergileri arasında 50. sayısına ulaşan Araba Habercisi Dergisi’ni nerelerde okuyabilirsiniz. Dergimizi bağlantılardan da görebileceğiniz gibi web sitemizden de ücretsiz olarak indirerek okuyabilirsiniz.

Google Play ya da App Store’dan Turkcell Dergilik uygulamasını indirerek okuyabilirsiniz. Ben uygulama indirmek istemiyorum diyorsanız Turkcell Dergilik web sitesi üzerinden de okuyabilirsiniz.

Dergimiz ayrıca dünyanın en büyük dijital dergi platformu Magzter üzerinden de yayınlanıyor. Uluslararası dergi platformu Magzter’e web sitesi ya da Google Play ve App Store’dan Magzter uygulamasını indirerek ulaşabilirsiniz.

MSE Medya Dergi Grubu Ailesi’nin bir üyesi olan Araba Habercisi Dergisi dergi çıkarmanın zor olduğu bu dönemde 50. sayısını görme başarısını göstererek benim için haklı gururlardan biri oldu.

NİSAN MAYIS SAYISINI ÜCRETSİZ İNDİR

Sıfır araçlara zam geliyor Euro 7.

Sıfır araçlara zam geliyor Euro 7

Sıfır araçlara zam geliyor Euro 7.

 

REKLAM

Youtube Murat Tosun Araba

Youtube Murat Tosun Araba

Youtube Murat Tosun Araba