Toyota GAZOO Racing Avustralya Rallisi’ne şampiyonluk için çıkıyor

Toyota’nın Dünya Ralli Şampiyonası’nda mücadele eden yarış takımı Toyota GAZOO Racing, 15-18 Kasım tarihleri arasında sezonun son yarışı olan Avustralya Rallisi’ne çıkıyor. Takımın hedefi şampiyonluk. Toyota GAZOO Racing ralli araba habercisi

Üreticiler Şampiyonası’nda 12 puan farkla ralliye gelen Toyota takımı, burada şampiyonluğu elde etmeyi amaçlıyor. Sürücüler Şampiyonası’nda ise Ott Tanak liderin 23 puan gerisinde yer alırken, Esapekka Lappi ve Jari-Matti Latvala ise ilk beşte bulunuyor.

Toyota GAZOO Racing Avustralya Rallisi

Avustralya Rallisi, virajlı orman yolları ile akıcı köy yollarından oluşan kombinasyona sahip bir yarış olacak. Perşembe günü yapılacak testlerin ardından Cuma günü ilk aksiyon yeni etaplarla birlikte Coffs Limanı’nın kuzeyinde yapılacak. Cuma ve Cumartesi günü, deniz kenarındaki asfalt etaplarla tamamlanacak. Pazar günü ise ralli, üç etabın iki kez koşulmasının ardından Wedding Bells Güç Etabı ile podyum seremonisi ile tamamlanacak.

Toyota GAZOO Racing Tommi Makinen

Son yarışla birlikte şampiyonluğu hedefleyen takım kaptanı Tommi Mäkinen yarış öncesi şu değerlendirmeleri yaptı: “Birçok iniş ve çıkışla heyecanlı bir sezon oldu. Şimdi ise herkes son yarışa kilitlendi. Önümüzde sadece ikinci yılımızda şampiyonluğu kazanmak gibi harika bir fırsat var. Her zaman olduğu gibi bu hiç kolay olmayacak ama kendimize güvenmemiz için iyi sebeplerimiz var. Galler ve İspanya’da toprakta iyi performanslar ortaya koyduk ve Avustralya’dakine benzer şartlarda kendimizi daha da geliştirdik. Tüm takım hedef için sıkı bir çalışma içerisinde. Güçlü bir aracımız ve güçlü üç pilotumuz var. Şampiyonluğa erişmek için iyi bir şansa sahibiz.”

Sürücüler Şampiyonası’nda şampiyonluğa erişme şansı olan Ott Tanak ise, ralli öncesinde şunları ifade etti: “Avustralya’da her şeyimi vereceğim. Sürücüler Şampiyonası’nı matematiksel olarak kazanma şansım var ve bu tamamen benim elimde olmasa da, zorlayacağım ve pes etmeyeceğim. Üreticiler Şampiyonası’nda ise avantaj bizde ve bence oldukça güçlü bir konumdayız. Son yarışlarda toprak etaplarda aracımızın iyi performans vermesinden dolayı kendimize güveniyoruz. Avustralya Rallisi zorlu bir yarış ama birçok akıcı ve hızlı yollara sahip ve bu da bize uyum sağlıyor.”

Toyota, geçtiğimiz yıl seriye döndükten sonraki ilk WRC sezonunu da Avustralya’daki güçlü bir performansla tamamlamıştı. Jari-Matti Latvala son etapta yarış dışı kalana kadar ikinci sıradaydı ama buna rağmen Sürücüler Şampiyonası’nı dördüncü bitirmeyi başarmıştı. Takım arkadaşı Esapekka Lappi ise, genel klasman altıncısı olmuştu.

[irp posts=”1614″ name=”Toyota’nın öncü modeli Prius yenilendi 28 Kasım’da tanıtılacak”]

Toyota GAZOO Racing ralli araba habercisi

Araba Habercisi Murat Tosun

Toyota’nın öncü modeli Prius yenilendi 28 Kasım’da tanıtılacak

Youtube Murat Tosun