7 Temmuz 2024 Pazar günü sonrasında ne olacak? Nedir bu 7 Temmuz? Artık iki kez önemli oldu!

7 Temmuz Kararları 2024 0 km.
7 Temmuz Kararları 2024 0 km.

7 Temmuz 2024 Pazar günü sonrasında ne olacak? Nedir bu 7 Temmuz? Artık iki kez önemli oldu! 7 Temmuz Kararları 2024 0 km.

Chery’den indirim geldi! ANLATTIM

Gerçekten de nedir bu 7 Temmuz kararları? Piyasada her kafadan farklı bir ses çıkıyor. Farklı farklı söylentiler piyasada deyim yerindeyse dedikodu kazanı gibi kaynıyor. Kimisi ikinci el otomobillerin satışını bile etkileyecek diyor! Kimisi 0 km otomobil modellerine zam gelecek diyor! Kimisi satışlar duracak diyor! Kimisi bunu alım fırsatı olarak görüyor! Son olarak buna Çinli otomobil markalarına gelen ek vergi de eklendi. Açıklanan bilgilere göre 7 Temmuz sonrasında bu araçlara da yüzde 40 ek vergi gelecek.

İyi ama harbiden durum nedir? Nedir bu 7 Temmuz!

7 Temmuz 2024 Pazar gününün hemen sonrasında otomobillerde bazı güvenlik donanımlarının olması zorunluluk olacak! Bunlar arasında neler var? Acil durum fren sistemi. Sürücü yorgunluk algılama sistemi. Ani frende otomatik yanan flaşör. Güvenlik özellikli ön cam. Direksiyona müdahale eden şerit takip sistemi. Akıllı hız sabitleme sistemi. Kaza veri kaydetme sistemi. Alkol kilidi hazırlık kilidi.

Bunlardan farklı olanlar vardır ama ön plana çıkanlar bunlar. Tüm bu sistemlerin zorunlu olması otomobillerin giriş paketlerinin, hatta bazı uygun fiyatlı modellerin hepsinin satılamaması anlamına geliyor. Elbette bununla birlikte otomobil başlangıç fiyatlarını da yukarıya çeken bir durum söz konusu olacak. Bunların çoğunluğu fiyata etki eden önemli elektronik güvenlik yardımcıları. Bu kurallar 7 Temmuz sonrası satılacak olan 0 km araçları ilgilendiriyor. Yani ikinci el piyasasıyla bir ilgisi yok.

7 Temmuz kararları yüzde 100 yürürlüğe girecek mi? 7 Temmuz Kararları 2024 0 km.

Aksi bir durum olmadığı sürece evet, 7 Temmuz sonrası bu uygulama devreye girecek. Ancak uygun fiyatlı otomobil modelleri zaten 1 milyon TL ortalamasında buluşmuş durumda. Hatta çoğu bir üst pakete çıkıldığında bu rakamın üzerine çıktı. Kararın uygulanmaya başlamasıyla birlikte 0 km araç fiyatlarında bir artış söz konusu olacak. Giriş paketleri de artık yüksek donanım özellikleri göstereceği için fiyatlar kaçınılmaz olarak artacak. Ertelenmesi gibi bir durum söz konusu mu? Bazı marka yöneticileri bu konuda yaptıkları açıklamalarda yetkililerle görüşmelerin devam ettiğini dile getiriyor. Bu görüşmelerden çıkacak olan sonuç ne olur bilemiyorum. Yine bazı otomotiv yöneticilerinin yaptığı açıklamalara göre kanun yürürlüğe girerse markalar bu yönetmeliğe uymayan araçlarını sınırlı sayıda satmaya devam edebilecek. Her marka geçen yıl yaptığı satışın en fazla yüzde 10’u kadar bu tip araçlardan satabilecek. Geçen yıl 50 bin adet araç satmış olan marka bu yıl 5 bin adeti geçmeyecek şekilde bu araçlardan satabilecek.

7 Temmuz kararları devreye girdiğinde ne olur? Düşmeye başlayan 0 km araç satışları durma noktasına gelir. Zaten az olan 0 km otomobil satın alabilen kişi sayısı iyice azalır. 7 Temmuz gelene kadar 0 km araç satan markalardan çok daha iddialı kampanyalar duyabiliriz. Çin’den gelen araçlara gelen yüzde 40 ek vergi de aynı tarihte uygulanmaya başlayacak. Yani 7 Temmuz her iki konuda da 0 km otomobil pazarında önemli bir dönüm noktası olacak.

1.007.900 TL olan Fiat Egea Sedan Haziran ayında 799.900 TL! Cross 1.062.900 TL yerine 899.900 TL!

7 Temmuz Kararları 2024 0 km.

7 Temmuz Kararları 2024 0 km.

7 Temmuz Kararları 2024 0 km.

REKLAM

Youtube Murat Tosun Araba

Youtube Murat Tosun Araba

Youtube Murat Tosun Araba