Anahtarsız Giriş Sistemine Sahip Arabaları Araştırdılar! Hangi Araba Güvende Hangisi Değil?

Thatcham firmasının yaptığı güvenlik testleri, müşterilere hırsızlık riskleri konusunda ışık tutuyor. Özellikle anahtarsız giriş ve çalıştırmanın yaygınlaşmasıyla beraber araba hırsızlıklarında artan oranlarda, bu testler çok daha değerli hale gelmeye başladı. Anahtarsız Giriş Sistemi

Araba Dergisi, Araba Testi, Otomobil Dergisi, Otomobil Testi, Araba Yorum, Otomobil Yorum, Teknoloji Haberleri detayları burada.

Araba Habercisi Dergisi

youtube.com/msemedya

11 modele yapılan testlerde 6 model ‘Zayıf’ notu almışken diğer 4 model ise ‘Çok İyi’ notu aldı. Suzuki Jimny modelinde ise anahtarsız giriş özelliği bulunmadığı için diğer güvenlik özellikleri test edilerek not verilmedi. ‘Zayıf’ notu alan modellerde opsiyonel olarak sunulan anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemleri, ‘röle atağı’ diye adlandırılan teknikle, hırsızlar için kolay hale geliyor. Bu özellik dışındaki özelliklerde ise genel güvenlik özellikleri iyi olarak not alıyor.

Thatcham Research’ün CTO’su Richard Billyeald yaptığı açıklamada; ‘Son yıllarda anahtarsız giriş ve çalıştırma özelliğinin bulunduğu modellerde birçok hırsızlık olayı yaşandı. Hırsızlar saniyeler içerisinde uydu sistemler ile anahtarsız giriş sistemlerini hackliyor ve çalıyor. 1990’lı yıllardan itibaren araba hırsızlığı gittikçe artmaya başladı. Fakat eklenen güvenlik önlemleri bu artışın önüne geçemedi. Maalesef birçok araba modeli, yaptığımız bu testlerde ‘Zayıf’ notu almakta. En azından ‘İyi’ notu alan modeller ‘röle atağı’ adı verilen teknikle yani uydu sistemlerle hacklenmeye karşı korumalıdır.’ dedi.

Güvenlik testi yapılan modeller ve aldığı notlar ise aşağıdaki gibidir;

 

MODEL

2019 Model Yılı

Güvenlik Notu
Audi e-tronÇok İyi
Ford MondeoZayıf
Hyundai NexoZayıf
Jaguar XEÇok İyi
Kia ProCeedZayıf
Land Rover EvoqueÇok İyi
Lexus UXZayıf
Mercedes B-ClassÇok İyi
Porsche MacanZayıf
Suzuki JimnyAnahtarsız Giriş özelliği yok
Toyota Corolla HybridZayıf

Anahtarsız Giriş Sistemi

BMW ve Mercedes Ortaklığının İlk Meyvesi Kendini Göstermeye Başlıyor! BMW i2 Geliyor!

Anahtarsız Giriş Sistemi, Araba Dergisi, Araba Testleri, Araba Dergisi, Otomobil Dergisi, Otomobil Testi, Araba Yorum, Otomobil Yorum

Araba Habercisi Dergisi

Anahtarsız Giriş Sistemi
Anahtarsız Giriş Sistemi Araştırması
Etiketler:, , , , , , ,

İlginizi çekebilir

Önceki yazı Sonraki yazı
3 shares