O Hareketli Bir Süper Bilgisayar! Kamyonlarda da Yan Aynaları Kaldırıyorlar!

Bosch Nikola TIR
Bosch Nikola TIR

Bosch ve Nikola, Nikola Two’nun güç aktarım sisteminin geliştirilmesinde beraber çalıştı. Bosch Nikola TIR

Araba Testleri, Otomobil Testleri

Araba Habercisi Dergisi

youtube.com/msemedya

Nikola TIR’ları, Bosch’un Yan Ayna Kamerası sistemi, Perfectly Keyless teknolojisi ve Servotwin direksiyon sistemi gibi inovasyonlarıyla desteklendi.

[irp posts=”4975″ name=”Araba Habercisi Dergisi Haziran 2019 Sayısı Dergiliklerde Yayına Çıktı! Kaçırmayın Yazık Olur!”]

Yeni Ford Transit ve Custom Modelleri Türkiye’de Satışa Sunuldu!

Nikola TIR, sadece yakıt hücreli bir araç değil, aynı zamanda hareketli bir süper bilgisayar olma özelliği taşıyor. Bosch sistemleri, yazılımları ve mühendislik uzmanlığı, Nikola’nın Nikola Two süper TIR’ının beynini oluşturmaya yardımcı oldu.

Nikola ve Bosch’un geliştirme ortaklığı sayesinde elde edilen yeni güç aktarım sistemi, Nikola TIR serisinin özünü oluşturuyor. Nikola ve Bosch, güç aktarım sistemi ve buna entegre edilen araç şasisini yeniden tasarladı. Temel araç serisini sağlamak üzere tasarlanan yakıt hücresi sistemi, Nikola ve Bosch tarafından birlikte geliştirildi. İki şirket, TIR’lara yönelik ilk gerçek çift motorlu ticari araç e-Aksını geliştirmek için uyum içerisinde çalıştı. Geliştirilen e-Aks, Bosch rotorları ve statörlerini barındırıyor. Ayrıca Bosch, TIR’ın işlevsel emniyet çalışmalarına da katkıda bulundu.

Bosch teknolojisi güç aktarma sistemi dışında Nikola TIR’larının diğer alanlarında da fark yaratıyor. Nikola’nın araçlarında, önceki sınıf-8 TIR’larda standart bir özellik olan ‘yan aynalar’ bulunmuyor. Ana ve geniş açılı geleneksel aynaların yerine, sürücülere TIR kabininde yan ve arka dijital görüş sağlayan ve Ayna Kamera Sistemi olarak bilinen bir kamera sistemi yer alıyor. Geleneksel aynaların bulunduğu sol ve sağ kısımlarda yer alan iki adet kamera, gerçek zamanlı görüntüleri kabinin içerisinde yer alan yüksek çözünürlüklü ekranlara aktarıyor. Bosch ve Mekra Lang tarafından geliştirilen sistem, ekranı sürüş durumuna uyacak şekilde dijital olarak ayarlıyor. Aynaların yerine kullanılan kompakt dijital kameralar, emniyeti artırmanın yanı sıra kameraların aynalara oranla çok daha küçük olması ve bunun neticesinde hava direncini azaltması nedeniyle aerodinamik avantajlar sunuyor.

Bosch’un Perfectly Keyless sistemi sayesinde filo operatörleri, kendi filolarında yer alan Nikola TIR’larının araç anahtarını dijital olarak yönetebilecek. Nakliye aracı ve ticari araç kiralama şirketleri, spesifik filo araçlarına erişim verebilmek ve kimin ne zaman erişime sahip olacağını esnek bir şekilde yönetmek üzere bir akıllı telefon uygulaması kullanabiliyor. Nikola araçları üzerinde yer alan sensörler, sürücünün akıllı telefonunda yer alan bir uygulamaya bağlanıyor. Böylece, sürücü araca yaklaştığında, Perfectly Keyless sistemi akıllı telefonu algılıyor, sürücünün telefonuna tanımlanan kişiye özel güvenlik anahtarını tespit ediyor ve kapının kilidini açıyor. Sürücü TIR’dan uzaklaştığında ise araç otomatik olarak güvenli bir şekilde kilitleniyor

Youtube Murat Tosun