Özel Tüketim Vergisi ÖTV Düzenlemesi Yapılacak mı? Fiyatı 230 bin TL olan tüm araçlar en üst limitte!

ÖTV indirimi yapılacak mı?
ÖTV indirimi yapılacak mı?

ÖTV indirimi ne zaman yapılacak, ÖTV indirimi yapılacak mı? ÖTV Matrah indirimi, 2020 ÖTV İndirimi, ÖTV İndirimi 2020 Ne Zaman, Araba ÖTV indirimleri, Otomobil ÖTV indirimleri.

Özel Tüketim Vergisi ÖTV indirimi son dönemlerde sıklıkla yeniden sorulmaya başladı. Yine son günlerde ÖTV indirimiyle ilgili haberler hızlandı. ÖTV matrah tutarlarında değişim gelebilir gibi görünüyor. ÖTV indirimi ne zaman yapılacak? ÖTV indirimi ne zaman geliyor? ÖTV indirimi yapılacak mı?

Instagram Hesabım

Vergisiz satış fiyatı 120 bin TL üzerinde olan araçların sayısı çok fazlalaştı. Bu araçların ÖTV yükü yüzde 60 oldu. Piyasada 230.000 TL etiketle satılan tüm araçların vergisiz fiyatı 120 bin TL sınırı üzerine çıktı. Bu limitlerin değişmesi araç fiyatlarında indirim yaşanmasını sağlayacak. Bu durum ikinci el araçların fiyatlarında da biraz olsun gevşeme yaşatacaktır.

ÖTV Matrah Limiti Nedir? Nasıl Uygulanıyor? ÖTV indirimi yapılacak mı?

1600 cc silindir hacmine kadar, Vergisiz fiyatı 70.000 TL’ye kadar olan araçlarda %45 ÖTV
1600 cc silindir hacmine kadar, Vergisiz fiyatı 70.000 TL – 120.000 TL arası araçlarda %50 ÖTV
1600 cc silindir hacmine kadar, Vergisiz fiyatı 120.000 TL üzeri olan araçlarda %60 ÖTV

Araba Habercisi Dergisi Eylül Sayısı Çıktı! Araba Habercisi Dergisi’nin 20. Sayısı Nerelerden Okunur?

Yakın geçmişte yapılan düzenlemeyle araçlarda Özel Tüketim Vergisi oranları otomobillerin vergisiz fiyatlarına göre belirleniyor. Son yapılan güncellemeyle en alt vergisiz limit 70 bin TL olarak belirlenmişti. İşte bugünlerde bu limitlerin hepsinin yükseltilebileceğine dair haberler sıklıkla gündeme geliyor.

Döviz kurlarındaki değişim nedeniyle vergisiz fiyatı 70 bin TL olan araç kalmadı. Araçların vergisiz fiyatının özellikle Covid 19 salgınıyla birlikte maliyetlerin artması nedeniyle çok daha fazlasına çıkmış olması bu düzenlemeyi beraberinde getirebilir. Bu durum gerçekleşirse bizleri ilgilendiren otomobillerde yüzde 5 ile yüzde 10 arasında değişen oranlarda bir ÖTV indirimi gündeme gelebilir. Ancak hep söylediğim gibi bunlar iddia ve resmi açıklama olmadan hiçbir gerçek yanı bulunmuyor. Fakat 70 bin TL’nin altında vergisiz fiyatı olan aracın kalmaması bu çalışmaların gerçek olmasını mümkün kılacak gibi görünüyor.

Türkiye’nin En Çok Satan 10 Sedan Modeli Hangileri? İşte Türkiye’nin Tercih Ettiği Sedan Araçlar!

ÖTV indirimi yapılacak mı?

Araba Habercisi Eylül 2020 Sayısını Nerelerden Okurum?

Araba Habercisi Dergisi 20. sayısıyla karşınızda. Araba Dergileri arasında 20. sayısına ulaşan Araba Habercisi Dergisi’ni nerelerde okuyabilirsiniz. Google Play ya da App Store’dan Turkcell Dergilik uygulamasını indirerek okuyabilirsiniz. Ben uygulama indirmek istemiyorum diyorsanız Turkcell Dergilik web sitesi üzerinden de okuyabilirsiniz.

Araba Habercisi Dergisi bundan sonra Türk Telekom Dergilik üzerinden de yayın hayatına başladı. Google Play ya da App Store’dan Türk Telekom e-dergi  uygulamasını indirerek okuyabilirsiniz. Türk Telekom e-dergi iOS ve Android uygulamalarını indirerek çok yakında 20 sayıya birden ulaşma imkanınız da olacak.

Araba Habercisi Dergisi Eylül 2020 sayısı ayrıca Dijital basın dergilikte. 

Araba Habercisi Dergisi Yaz Sayisi 2022