Sanırım OYAK Renault ya Dacia üretecek ya da Dacia üretecek! Duster çıkınca Dacia’dan geriye ne kalıyor?

Dacia Duster Renault oldu 2023.
Dacia Duster Renault oldu 2023.

Sanırım OYAK Renault ya Dacia üretecek ya da Dacia üretecek! Duster çıkınca Dacia’dan geriye ne kalıyor? Dacia Duster Renault oldu 2023.

CHERY SATIN ALIRSAM BAŞIMA NELER GELİR?

Dacia markasının Türkiye tarihiyle ilgili çok önemli bir değişim yaşandı. Uygun fiyatlı SUV model arayışında olanların en çok tercih ettiği ve satış rakamları açısından da her zaman zirveye ortak olan Dacia Duster artık yok. Dacia Duster modeli gelecek yılın ikinci yarısının başında Renault Duster olarak satılmaya başlayacak. İyi ama Dacia markasının en büyük kozu elinden alındığında geriye ne kalacak? Sanırım Oyak Renault Fabrikası’nın üretim planında bir Dacia modeli de var. Umarım öyledir, aksi taktirde Dacia markası için 2024 yılından itibaren zor günler başlayabilir. Neden böyle mi diyorum? Dacia Türkiye’nin 2023 yılı 0 km satış rakamlarına gelin hep birlikte bakalım.

Dacia markası 2023 yılının geride bıraktığımız 11 ayında 37.202 adetlik satış yapmış. Bu satış rakamında en büyük pay 21.642 adetle Dacia Duster’ın olmuş. Neredeyse Türkiye’de satılan 3 Dacia modelinden 2 tanesi Duster olmuş. Dacia Sandero (Stepway dahil) 10.748 adet satarken, çok güvendikleri Dacia Jogger 2023 yılında 3.501 adet satmış. Uygun fiyatlı elektrikli araç Dacia Spring modelinin satış rakamı da çok iyi değil: 1.311 adet satmış. Yani Dacia markasından Duster modelini almak bu modelin satışlarının yaklaşık olarak 3’te 2 düşmesine neden olacak. Umarım iyi bir planları vardır. Yoksa Dacia markasının Türkiye başarı hikayesi tam tersine dönebilir. 

OYAK Renault ve Renault Mais tarafından ambargo uygulanan ve toplantılara çağrılmayan bir otomotiv gazetecisi olarak bu sorulara cevap alabilmek için ben iletişim kuramıyorum.

DUSTER’IN MARKASI DEĞİŞTİ! Artık Renault Duster olarak satılacak! Satış tarihi de resmen açıklandı!

Araba Habercisi SONBAHAR 2023 Sayısını Nerelerden Okurum? Tüm sayıları nerelerden okurum?

Araba Habercisi Dergisi’nin SONBAHAR 2023 sayısı çıktı. 1992 yılından beri otomotiv gazetecisi olan Murat Tosun’un yönetiminde hazırlanan dergi nerelerden okunabiliyor? Dergimizi bedava indirerek okuyabilirsiniz.

Araba Habercisi Dergisi 55. sayısıyla karşınızda. Araba Dergileri arasında 55. sayısına ulaşan Araba Habercisi Dergisi’ni nerelerde okuyabilirsiniz.

Dergimizi web sitemizden ücretsiz olarak indirerek okuyabilirsiniz.

Turkcell Dergilik uygulaması kapandı. Bunun yerine farklı bir platformda yer almama kararı aldık. Dergimiz dünyanın en büyük dijital dergi platformu Magzter üzerinden yayınlanıyor. Uluslararası dergi platformu Magzter’e web sitesi ya da Google Play ve App Store’dan Magzter uygulamasını indirerek ulaşabilirsiniz.

MSE Medya Dergi Grubu Ailesi’nin bir üyesi olan Araba Habercisi Dergisi dergi çıkarmanın zor olduğu bu dönemde 55. sayısını görme başarısını göstererek benim için haklı gururlardan biri oldu.

Dacia Duster Renault oldu 2023.

Dacia Duster Renault oldu 2023.

Dacia Duster Renault oldu 2023.

Youtube Murat Tosun