Artık Firmalar Fabrika Verilerinde Gerçek Tüketimi Açıklamak Zorunda! Mutlaka Sorun!

WLTP Tüketim Değeri Nedir
WLTP Tüketim Değeri Nedir

Küresel Hafif Araç Test Prosedürü (WLTP) Nedir? Artık Firmalar Gerçek Tüketimi Açıklayacak! WLTP Tüketim Değeri Nedir

Araba Dergileri, Araba Dergisi, Otomobil Dergileri, Kullanılmış Araba, Sahibinden Araba, İkinci El Araba, Araba Testleri, Araba Haberleri, Otomobil Testleri

Araba Habercisi Dergisi

youtube.com/msemedya

Küresel Hafif Araç Test Prosedürü (WLTP) Nedir? Bu konuyu tam anladığımızı sanmıyorum ama hayatımızı etkileyecek en önemli değişimlerden biri. Yakıt tüketim sonuçları konusunda süre gelen stabil alan tüketim değerlerinin açıklanması artık sona erdi. Buna göre otomotiv firmaları araçların gerçek tüketim ve emisyon sonuçlarını da artık açıklamak zorunda.

Yani 100 km’de 3.0 litre tüketiyor gibi haberlerin sonu geldi. Olması gereken oldu ve tüm dünyada üreticiler gerçek tüketim değerlerini açıklamaya başladı. Elbette bu tüketim değerleri de ilk baktığım testlerde biraz düşük kalıyor ama eskisiyle arasında dağlar kadar fark var.

Uzmanlar bu konu hakkında yaptıkları açıklamalarda WLTP’nin daha gerçekçi sonuçlar vermesi nedeniyle ortalama CO2 salınımı bir önceki döneme kıyasla yüzde 20 yüksek çıktı diyorlar. Araç üreticileri belirli modellerin üretimini bile WLTP standartlarına uymadıkları veya yatırımların çok yüksek olması sebebiyle durdurdu.

WLTP Nedir Örnek Test Sonuçları

Bu konuya denk geldiğim firmaların başında Audi yer alıyor. Audi modellerinin teknik özelliklerini incelerken yakıt tüketimi tablosunda WLTP sonuçlarını da görmeye başladık.

Aşağıdaki fotoğraftan Audi Türkiye tarafından açıklanan tüketim sonuçlarında söylediklerimi görebilirsiniz. Örneğin Audi A6’nın ortalama yakıt tüketimi eski şartlarda 5.5 litre olarak açıklanırken, WLTP sonrası tüketim 7.4 litre olarak belirtiliyor.

WLTP Nedir Audi
WLTP Nedir Audi

WLTP Tüketim Değeri Nedir

Araba Habercisi Dergisi

1 Kadın 1 Erkek Volvo XC40 D4 AWD 190 Beygir Testi

https://www.youtube.com/watch?v=GAHYOu4dWmQ

 

WLTP Tüketim Değeri Nedir, Ortalama Tüketim, Yakıt Tüketimi, Araba Dergileri, Araba Dergisi, Otomobil Dergileri, Kullanılmış Araba, İkinci El Araba, araba yakıt tüketimi, kaç para yaktı, ne kadar tüketti, araba karşılaştırmaları, benzin fiyatları