Lotus’un 2.000 Beygirlik Modeli Evija 2.1 Milyon Dolara (13 Milyon TL) Satılacak! Sar bir tane ;)

2020 Lotus Evija Teknik Özellikleri Neler?
2020 Lotus Evija Teknik Özellikleri Neler?

Yeni Lotus Modeli Özellikleri, Elektrikli Spor Arabalar, Elektrikli Araçlar, detayları haberde. 2020 Lotus Evija Teknik Özellikleri Neler? Lotus, tam elektrikli modeli Evija ile süper spor otomobilde çıtayı en üst seviyeye çıkarıyor. 2.000 beygir güce sahip olacak olan modelden sadece 130 adet üretilecek ve her biri 2.1 Milyon Dolar’a satılacak. 2020 Lotus Evija Teknik Özellikleri Neler?

Araba Habercisi Dergisi, Araba Testleri, Araç Testleri, Otomobil Testleri.

youtube.com/msemedya

Lotus, Evija’nın şimdiye kadar yapılmış en güçlü seri üretim araba olduğunu söyledi. Çinli otomobil devi Geely altında kendisini global bir oyuncu olarak yeniden dizayn eden ünlü İngiliz spor otomobil üreticisi Lotus için Evija, önemli bir model olarak öne çıkıyor.

Lotus, pillerle ağırlığı artan Evija’nın kurucusu Colin Chapman tarafından ortaya konulan hafif araba yapma geleneğine uygun olduğunu iddia ediyor. Evija, batarya ağırlığını dengelemek için ilk karbon fiber monokok şasi kullanan Lotus modeli. Bu şekilde de sadece 1.680 kg. ağırlığa sahip durumda.

[irp posts=”7282″ name=”Araba Habercisi Dergisi Eylül Sayısı Çıktı! Dergiliklerden Okuyabilir Abone Olabilirsiniz!”]

Lotus Evija, WLTP standartlarına göre Evija ile 400 kilometrelik bir menzil sunacak. Williams Advanced Engineering tarafından geliştirilen batarya sayesinde gelecekte kullanılacak olan 800 kilovatlık şarj sistemine de uyumlu olacak. Şu anda en hızlı şarj sistemi olan 350 kW şarj kullanılarak sadece 18 dakikada bataryası tamamen doldurulabiliyor.

Lotus Evija’da yer alan dört elektrik motoruyla birlikte 2.000 beygir güç sunuluyor. Son hızı ise 320 km/s olan Evija’nın 0-100 km/s hızlanması ise sadece 2.9 saniye.

2020 Lotus Evija İç Mekan Tasarımı
2020 Lotus Evija İç Mekan Tasarımı

Performansı kadar tasarımıyla da ön plana çıkan Lotus Evija, Le Mans otomobillerinin tasarımından etkilenilerek tasarlandı. Hava basıncısı ve sürtünmeyi azaltmak amacıyla iki ‘Venturi’ tüneli kullanıldı. Yukarı doğru açılan kapılarıyla erişilen iç mekanda ise F1 araçlarında kullanılan dikdörtgen bir direksiyon simidi kullanılmış. Orta konsolda ekran kullanmayan Lotus, kullandığı dijital kadranda tüm bilgileri sunuyor. Dış tasarımında yansıttığı sportifliği iç mekanda da devam ettiren Lotus, oldukça başarılı bir iş çıkardığını kanıtlıyor.

2020 Lotus Evija Teknik Özellikleri Neler? Araba Habercisi Dergisi. Araç Testleri, Araba Testleri.

Volkswagen Grubu Hem Dizel Hem de Benzinli Motoru Aynı Anda Bitirme Kararı Aldı!