Hyundai Elektrikli Yarış Arabası Yapıyor! Elektrikli Araba Yarışları Ciddiye Biniyor!

Hyundai Elektrikli Yarış Arabası Yapıyor
Hyundai Elektrikli Yarış Arabası Yapıyor

Hyundai Elektrikli Yarış Arabası Yapıyor! Hyundai Motorsport, marka için yeni bir motor sporu devrinin habercisi olacak heyecan verici bir projeye başladı. Hyundai bu proje kapsamında ilk elektrikli yarış arabası üzerinde çalışıyor. Hyundai Motorsport’un Almanya’nın Alzenau kentindeki fabrikasında tasarlanan ve inşa edilen otomobil, ilk kez 10 Eylül tarihinde Frankfurt’taki Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak.

Araba Testleri, Otomobil Testleri, Araba Habercisi Dergisi

youtube.com/msemedya

2012 yılında kurulan Hyundai Motorsport birimi, elektrikli geleceğe geçiş için çalışmaya başladı. Ralli ve pist yarışlarında her geçen gün kendini geliştiren Hyundai Motorsport, şimdi de yeni bir alanda ilk aksiyona geçen olarak lider olmayı hedefliyor. Şu anda 6. Sezonunda olan WRC takımının iki şampiyonluğu bulunuyor.

"<yoastmark

Ayrıca Hyundai, 2015 yılında kurduğu Müşteri Yarışları (Customer Racing) bölümünde de başarılı işler çıkarıyor. Bugüne kadar i20 R5, i30 N TCR ve Veloster N TCR modelleriyle motor sporlarında dünya çapında başarılar kazanıyor.

Otomotiv endüstrisinde gittikçe hız kazanan hibrit ve tam elektrikli teknolojilere geçiş döneminde motor sporlarında da bu modelleri görmek heyecan verici olacak. Hyundai Motorsport, Hyundai’nin yüksek performans yeteneklerini, yeşil teknolojilerini ve motor sporlarına tutkusunu tam elektrikli modeliyle de sergileyecek.

Hyundai Motorsport Direktörü Andrea Adamo ‘Hyundai Motorsport’ta yeni bir dönem başlıyor. Alzenau’daki ekibimiz heyecan verici bir elektrikli model üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyor. Şirketimiz için önemli bir atılım olacak. Eylül’de Frankfurt’taki IAA’da görücüye çıkaracağız’ dedi.

Hyundai Elektrikli Yarış Arabası Yapıyor! Araba Habercisi Dergisi.

 

Renault Clio Hibrit Motor Seçeneği de Sunacak

Yeni Renault Clio, üç farklı motor seçeneğiyle piyasaya sunulacak. Bu motor seçeneklerinden ikisi benzin biri ise dizel olarak tercih edilebilecek. Benzinli motor seçeneği olarak 100 beygirlik ve 160 Nm güç sunan TCe 100, beş vitesli manuel şanzımanla veya yedi vitesli CVT şanzımanla tercih edilebiliyor. Bir diğer benzinli motor seçeneği ise daha önce Kadjar ve Megane’da kullanılan TCe 130 olarak öne çıkıyor. Dizel seçenek olarak ise 1.5 litrelik Blue dCi 85 motoruyla 85 beygir güç ve 220 Nm güç sunuyor. 2020 yılının ortalarından itibaren ise Renault Clio hibrit motor seçeneği de sunacak. 1.6 litrelik benzinli motoru ve 1.2 kWh lityum iyon bataryaya sahip çift elektrik motoruyla sunulacak. Şehir içinde ve düşük hızlarda %80’e varan yakıt tasarrufu sunacak olan hibrit Renault Clio, toplam tüketimde ise %40’a varan yakıt tasarrufu sağlayacak.

Yazının devamı için tıklayın

Youtube Murat Tosun