Toyota elektrikli araçlarda bunu siz istediniz dedi! Chery JAECOO 7’nin satış yolculuğu resmen başladı!

Otomotiv Gazeteleri 18 Eylül 2023
Otomotiv Gazeteleri 18 Eylül 2023

Toyota elektrikli araçlarda bunu siz istediniz dedi! Chery JAECOO 7’nin satış yolculuğu resmen başladı! Otomotiv Gazeteleri 18 Eylül 2023.

Aşağıda okuyacağınız bilgiler bana Toyota Türkiye tarafından basın bülteni olarak iletildi. “Dört yeni nesil batarya tanıtan Toyota, likit ve katı elektrolitlerle batarya teknolojisinde de öncü rol oynayacak. 2026 yılında yeni nesil elektrikli araçlarda kullanılması planlanan Performans Lityum-iyon bataryalar, mevcut bZ4X modelindeki bataryalara göre yüzde 20 daha düşük maliyetle üretilebilecek. Bununla birlikte hızlı şarj süresi 20 dakika veya daha kısa olacak. Bu bataryalar 800 kilometreden daha fazla menzil sunacak. Elektrikli araçların daha ulaşılabilir olarak yaygınlaşmasını hedefleyen Lityum Demir Fosfat bataryalar, mevcut bZ4X modelindeki bataryalara göre yüzde 40 daha az maliyete ve yüzde 20 daha fazla menzile sahip olacak. 30 dakikadan daha kısa sürede şarj edilebilecek bataryaların, 2026-2027 yıllarında üretilmesi planlanıyor. Toyota ayrıca Bipolar mimariyi lityum-iyon batarya kimyasıyla bir araya getirerek Yüksek Performanslı batarya da geliştiriyor.

Araçlarda sunacağı daha iyi aerodinami ve daha düşük ağırlık sayesinde 1000 kilometreden daha fazla menzil sunulabilecek. Performans bataryalarına göre yüzde 10 daha düşük maliyete sahip olacak Yüksek Performanslı bataryalar, 20 dakikadan daha kısa sürede şarj olabilecek ve 2027-2028 yıllarında kullanılmaya başlanacak. Elektrikli araçlarda büyük bir potansiyeli olduğu düşünülen katı-hal bataryalar için de çalışmalar yapan Toyota, hızlı şarja uygun, uzun ömürlü ve daha kompakt ürünler geliştiriyor. 2027-2028 yıllarında ticari olarak kullanıma hazır olması planlanan katı-hal bataryalar, ilk gelişim fazında 1000 kilometreden fazla; ikinci gelişim fazında 1200 kilometreden daha fazla menzil sunacaklar. Bununla birlikte 10 dakikadan daha kısa sürede şarj edilebilecekler. Toyota tüm bu farklı batarya çözümleriyle, mobiliteyi herkesin ihtiyaçlarına göre ulaşılabilir hale getirmeye devam edecek.” Toyota bu bilgilendirmeyle adeta meydan okudu.

Alfa Romeo Tonale için iddialı kampanya açıklandı! Alfa Romeo yönetimi kampanyada neler dedi?

JAECOO 7’NİN SATIŞ YOLCULUĞU BAŞLADI

Chery Group’un alt markalarından JAECOO, Eylül 2023’te, JAECOO 7 ile Doğu Avrupa SUV pazarına giriş yapmaya hazır. Yüksek dayanımlı çelik bileşimli gövdesi, akıllı sürüş destek sistemleri ve 7 farklı sürüş modu ile JAECOO 7, asfalt kadar arazi koşullarına da uyum gösteren teknolojileri barındırıyor. 1.6 TGDI motorunun görev yaptığı JAECOO 7, yaklaşık 8 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlıyor. Arazi aracı karakterinin altını dolduran 1.6 TGDI motor, 7 ileri DCT otomatik şanzıman ile kombine ediliyor. JAECOO 7, 21 derecelik yaklaşma ve 29 derecelik uzaklaşma açılarına sahip. Ayrıca 200 mm minimum yerden yüksekliği ile 600 mm’lik su geçişlerini de gerçekleştirebiliyor. Tüm bu üstün özelliklerle JAECOO 7, gelişmiş arazi becerileri ortaya koyuyor ve böylece kullanıcıların doğayı keşfetme ve kucaklama isteklerini en iyi şekilde karşılıyor.

Citroen C5 Aircross Hybrid özel donanım paketiyle Türkiye’de satışa sunuluyor! Yüzde 15 daha az yakacak!

Şişecam Fuar için Amerika’da

Şişecam, otomotiv camları alanında uluslararası bir fuar olan Auto Glass Week Fuarı’nda yerini almaya hazırlanıyor. Fuar 20-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek. Karbon ayak izini azaltma hedefiyle hareket eden Şişecam fuarda buna vurgu yapacak.

BYD 29 Eylül’de satışa sunuluyor

Dünyanın lider elektrikli araç ve batarya üreticisi BYD (Build Your Dreams), Türk tüketicisiyle buluşmak için gün sayıyor. BYD markasının Türkiye tanıtımının ne zaman yapılacağı da yine gönderilen basın davetiyle birlikte belli oldu: 29 Eylül Cuma.

Ioniq 6’nın satış tarihi belli oldu

Hyundai Ioniq 6 28 Eylül tarihinde düzenlenecek toplantıyla birlikte tanıtılacak ve ardından satışa sunulacak. Hyundai Ioniq 6, WLTP’ye göre 614 km’ye kadar menzil sunabiliyor. Araç sadece 5 dakikalık şarjla 131 km menzil sunabiliyor.

Otomotiv Gazeteleri 18 Eylül 2023.

Otomotiv Gazeteleri 18 Eylül 2023

Otomotiv Gazeteleri 18 Eylül 2023.

Youtube Murat Tosun